Prelegenci

Otylia Jędrzejczak

 Mistrzyni Olimpijska, dwukrotna srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich, multimedalistka Mistrzostw Europy i Świata. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Leona Koźmińskiego kierunek PR w Praktyce, Międzynarodowego Uniwersytetu Olimpijskiego w Sochi – MSA (Master of Sport Administration)

Od 2015 roku Prezes Fundacji Otylii Jędrzejczak, w której projektach wzięło udział ponad 200 000 osób. Projekty mają na celu proponowanie zdrowy i aktywny tryb życia oraz poprawę poprzez sport zdrowia psychicznego i fizycznego. Motto fundacji brzmi „Zostań Mistrzem Życia” . Przewodnicząc Polskiemu Stowarzyszeniu Sportu Kobiet aktywie działa w celu promocji i rozwoju sportu kobiet w kraju oraz aktywizacji kobiet. Od 2021 roku Prezes Polskiego Związku Pływackiego i od 2023 roku Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Członek Zarządu Europejskiej i Światowej Federacji Pływackiej.  Motto życiowe brzmi „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie do których się słabo przykładam oraz Porażka to przystanek w drodze do sukcesu”

Anthony Ervin

Trzykrotny złoty medalista olimpijski, dwukrotny mistrz świata. Specjalizował się w stylu dowolnym. Na igrzyskach w Sydney w 2000 triumfował na najkrótszym dystansie, 50 metrów. Znajdował się także w składzie srebrnej sztafety 4 × 100 metrów. Rok później, zwyciężył w dwóch konkurencjach na mistrzostwach świata w Fukuoce. Nie miał sobie równych na 50 i 100 metrów kraulem. Karierę zakończył w 2003. Treningi wznowił w 2011 roku. W 2012 wystartował w igrzyskach w Londynie, gdzie zajął piąte miejsce na 50 m stylem dowolnym. Na igrzyskach w Rio de Janeiro zdobył złoty medal na 50 m stylem dowolnym oraz w sztafecie 4 × 100 m stylem dowolnym.

Dave Salo

Amerykański szkoleniowiec, wieloletni trener Uniwersytetu Południowej Kalifornii i USC Trojans, trener kadry USA na najważniejszych międzynarodowych imprezach, pracujący w swojej karierze z takimi zawodnikami jak Aaron Pierson, Amanda Beard, Jason Lezak, Rebecca Soni czy Katinka Hosszu.

James Gibson

Były znakomity pływak, mistrz świata i Europy, a obecnie jeden z najbardziej cenionych szkoleniowców na świecie, w swojej trenerskiej karierze trenował największe gwiazdy, takie jak Sarah Sjostrom, Chad Le Clos, Florent Manaudou czy Ben Proud.

Daria Abramowicz

Psycholożka sportowa posiadająca ponad 25-letnie doświadczenie w sporcie jako zawodniczka i trenerka. Pracuje w obszarze performance psychology ze sportowcami, trenerami oraz rodzicami zawodników w różnym wieku, zarówno w dyscyplinach indywidualnych, jak i zespołowych. Wspiera proces szkoleniowy i sportowy rozwój na różnych poziomach zaawansowania. Skupia się na całościowym podejściu do kariery sportowej pamiętając, że sportowiec to przede wszystkim człowiek. Współpracuje także z obszarami związanymi z biznesem, kulturą i edukacją.

Posiada doświadczenie we współpracy między innymi z kadrami narodowymi w kolarstwie, żeglarstwie i pływaniu, z tenisistami oraz zawodnikami innych dyscyplin na poziomie mistrzowskim. Odpowiada za przygotowanie mentalne w sztabie szkoleniowym Igi Świątek. Prowadzi także projekty edukacyjne, wykłady i szkolenia zakładające zwiększanie świadomości społecznej w zakresie ważnej roli psychologii w sporcie i biznesie.

Bartosz Kizierowski

4x Olimpijczyk
2x trener kadry olimpijskiej (Polska 2008, Hiszpania 2012)

2x Mistrz Europy
1x medalista Mistrzostw Świata
3x finalista olimpijski
1x mistrz Uniwersjady
Wielokrotnie mistrz i rekordzista Polski

Chorąży na Olimpiadzie w Atenach  2004

Piotr Kasperek

W latach 1970–1980 zawodnik WKS Lublinianka (trener: W. Ruzikowski), mistrz i rekordzista Polski, reprezentant Polski, 12 miejsce Mistrzostw Europy Juniorów w Oslo na 200 m stylem motylkowym.
W latach 1980–1984 student Wydziału Trenerskiego AWF Warszawa (prowadzący: E. Bartkowiak, M. Madej).
W latach 1984–2015 trener WKS, KS, MTP Lublinianka. W gronie jego podopiecznych: olimpijka, medaliści mistrzostw Europy seniorów i juniorów, a w dorobku setki medali mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach, a w 1995 zwycięstwo w klubowym Pucharze Polski.
W latach 2008–2015 konsultant przy projektowaniu i realizacji AQUA Lublin. Pływak Masters; mistrz Europy na 200 m stylem motylkowym w kategorii wiekowej 35–39 lat, medalista mistrz Europy masters na wodach otwartych.
Inicjator i współzałożyciel komisji PZP: masters i pływania na wodach otwartych, w latach 2012–2016 jej przewodniczący.
Od 1996 wiceprezes lubelskiego OZP ds. szkoleniowych.
Od 2015 założyciel i trener koordynator Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Lublinie i trener koordynator sekcji pływackiej KU AZS UMCS Lublin, czołowej w kraju.

Tomasz Pąchalski

Trener pływania Klasy Mistrzowskiej, Manager Sportu, na co dzień pracuje jako Kierownik ds. Sportu w Parku Wodnym i Hali Sportowej w Tarnowskich Górach jest Koordynatorem tamtejszej Akademii Pływania oraz klubu MKS Park Wodny Tarnowskie Góry.
Członek Prezydium Zarządu Polskiego Związku Pływackiego odpowiedzialny za pływanie na wodach otwartych. Członek Zarządu Śląskiego Okręgowego Związku Pływackiego.
Wychowawca wielu medalistów i rekordzistów Polski w pływaniu, pływaniu na wodach otwartych oraz pływaniu lodowym.
Koordynator Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów w pływaniu na wodach otwartych w latach 2013-2016 r. Dyrektor Sportowy pięciu edycji BCT Gdynia Marathon (2011, 2012, 2013 i 2014, 2015). Były pływak, 6-krotny Mistrz Polski, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Organizator oraz pomysłodawca wielu imprez sportowych o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym.

Maciej Bukowski

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku (1997 r.) studia magisterskie o specjalności trenerskiej z pływania, nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener II klasy w pływaniu. Nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Toruniu, trener MTKP Delfin Toruń od 1999 r., od 2004
r. członek Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego (w kadencji 2004-2008 Wiceprezes d.s. sportowych) od 2008 r. Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego w Toruniu. Członek Zarządu Polskiego Związku Pływackiego od 2012 roku, W kadencji 2012-2016 członek Komisji Dyscyplinarnej a od 2015 roku Przewodniczący Komisji d.s. upowszechniania pływania. W kadencji 2016-2021 r. Wiceprzewodniczący Komisji Dyscyplinarnej PZP oraz Przewodniczący Komisji d.s. upowszechniania pływania. W bieżącej pracy Zarządu Związku zajmuje się sprawami dotyczącymi upowszechniania pływania oraz nauk pływania.

Przemysław Czoków

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Trener pływania, instruktor windsurfingu oraz narciarstwa.
Były zawodnik klubów pływackich ARKA Kielce oraz AZS-AWF Gdańsk, wielokrotny
medalista Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, dwukrotny reprezentant
Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów. Uczestniczył w Pucharze Świata oraz wielu
imprezach międzynarodowych, jest byłym rekordzistą Polski w kategorii dzieci oraz
seniorów.
Współtwórca Klubu Sportowego Delfin Gdynia, w którym od 2006 roku pełni rolę
koordynatora i trenera głównego.
Jako trener wychował wielu medalistów Mistrzostw Polski, rekordzistów Polski w kategorii
juniorów i seniorów.
Wychował od podstaw złotego medalistę Mistrzostw Europy Juniorów z 2016 roku
Mateusza Arndta oraz brązowego medalistę Mistrzostw Świata i Europy Juniorów z 2022
Adama Zdybla.
W 2022 roku asystent trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów.
Od 2023 roku trener główny Kadry Narodowej Juniorów
W roku 2013 laureat nagrody TRENER ROKU podczas Gdyńskiej Gali Sportu.
Od 2016 roku członek zarządu Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego.
Od 2017 roku zasiada w gdyńskiej radzie Sportu.
Od 2014 trener i koordynator klas sportowych w Gdyni.
Od 2010 roku główny organizator jednej z większych imprez pływackich na Pomorzu –
Ogólnopolskie Zawody Pływackie GDYŃSKIE DELFINARIUM

Mirosław Drozd

Ukończył AWF w Poznaniu -nauczyciel i trener klasy Mistrzowskiej. Na stanowisku
trenerskim zatrudniony od 1973r. w klubie Stal Stocznia Szczecin, od 1999r. w MKP
Szczecin oraz SMS Szczecin. W 2006 r. został trenerem Kadry Narodowej. Jako jeden (z
trzech) z trenerów kadry olimpijskiej przygotowywał szczecińskich pływaków (Katarzynę
Baranowską, Mateusza Sawrymowicza, Przemysława Stańczyka) do uzyskania przez nich
kwalifikacji olimpijskich oraz pełnił funkcję trenera podczas ich startów na IO w Pekinie.

Jego dorobek trenerski to m. in.:
wyszkolił pięciu olimpijczyków:
Martę Włodkowską – Barcelona 1992
Przemysława Stańczyka – Ateny 2004, Pekin 2008
Katarzynę Baranowską – Pekin 2008
Mateusza Sawrymowicza – Pekin 2008
Filipa Zaborowskiego – Rio 2016
wyszkolił dwóch mistrzów świata:
Mateusza Sawrymowicza – Melbourne 2007, – 1500 m st. dow.
Przemysława Stańczyka – Melbourne 2007, – 800 m st. dow.
wyszkolił finalistkę Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i mistrzynię Europy
Katarzynę Baranowską – Triest 2005, 200 m. st. zm., 400 m st.
Helsinki 2006, 200 m. st. zm.

W dotychczasowej pracy trenerskiej jego zawodnicy zdobyli na MŚ, ME seniorów i
juniorów łącznie 28 medali, natomiast kilkaset medali na mistrzostwach Polski w różnych
kategoriach wiekowych oraz ustanowili 1 rek Europy seniorów, 3 rekordy Mistrzostw
Europy juniorów.

Piotr Woźnicki

Trener pływania klasy mistrzowskiej.

Od 1998 roku pracuje w klubie pływackim UKP Unia Oświęcim oraz Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu.

W latach 2000 – 2004 trener Pawła Korzeniowskiego, którego prowadził w reprezentacji Polski do 2007 roku, doprowadzając go do tytułu mistrza Świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym w Montrealu w  2005 roku. W latach 2004 -2008 trener asystent Kadry Narodowej Seniorów. Trener reprezentacji olimpijskiej w pływaniu podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku oraz w Pekinie w 2008 roku. W latach 2013 – 2021 trener główny Kadry Narodowej Juniorów w pływaniu. Trener reprezentacji Polski juniorów podczas Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata juniorów w latach 2013 – 2021. W latach 2001 – 2021 zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu wywalczyli kilkanaście medali Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu. Do najwybitniejszych podopiecznych należą: Paweł Korzeniowski, Sławomir Wolniak, Iwona Prędecka, Maciej Hreniak, Katarzyna Górniak, Dominika Kossakowska. 

Od stycznia 2022 roku Kierownik Wyszkolenia Polskiego Związku Pływackiego.

Artur Paczyński

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – magister wychowania fizycznego, trener pływania.

W zawodzie trenera od 2000r.
Trener w SMS Racibórz, UKS „POLONEZ” Wyszków, ATP Augustów obecnie UKS „PŁYWACY” Augustów. Od 2016r. wiceprezes ds. szkoleniowych w Podlaskim OZP. Dwie kadencje członek rady trenerów w PZP.
Podopieczni zawodnicy zdobywali wszystkie rodzaje medali na Mistrzostwach Polski od młodzików do juniorów starszych. Od 2011 praca z zawodnikiem z grupą niepełnosprawności-S5 (Janusz Kondracki przez 12lat mistrz polski w stylu klasycznym).

Jako zawodnik:
II m. i IV m. na Mistrzostwach Europy – Rostock 1996r.
IV m. na Uniwersjadzie na Sycylii w 1997r. i VII m. na Uniwersjadzie w Fukuoce w 1995r.
IV m. na Pucharze Świata – Sheffield w 1996r.
VIII m. na Mistrzostwach Europy – Sevilla w 1997r.
VI m. na Mistrzostwach Europy Juniorów – Dunkierka w 1990r. i VIII m. – Antwerpia w 1991r.
Rekordzista Polski seniorów i juniorów w stylu klasycznym.
51 medali Mistrzostw Polski Seniorów, 9 medali Mistrzostw Polski Juniorów.

 

Werner Urbański

Nauczyciel, trener pływania klasy mistrzowskiej absolwent WSWF w Poznaniu rocznik 1965r.

Od 1956 r. nauczyciel WF i trener pływania w Szkole Podstawowej nr 34 w Poznaniu a od 1964 r. również zastępca dyrektora. Od 1970 r. koordynator sekcji pływackiej KS „Warta” Poznań.

Trener koordynator kadry narodowej pływaków, członek Rady Trenerów Polskiego Związku Pływackiego oraz Komisji Przygotowań Olimpijskich. W latach 1990-1995 pracował w klubie sportowym „MASS” Molndal k. Goeteborga. Wychowankowie trenera Urbańśkiego zdobywali medale mistrzostw kraju oraz zdobyli medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie i Mistrzostw Świata (1994). W Polsce największym sukcesem szkoleniowym jest wychowanie Artura Wojdata (między innymi rekordzisty świata, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Seulu, złotego i srebrego medalisty Mistrzostw Europy w 1989r).

Był również trenerem koordynatorem innego znakomitego, polskiego pływaka Rafała Szukały ( srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, Mistrza Świata i trzykrotny Mistrz Europy).

W chwili obecnej trener Urbański koordynuje trening pływacki triathlonistów AZS UAM Poznań.

Łukasz Trzaskoma

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego (Wydział Rehabilitacji) z 2001 roku oraz studiów
doktoranckich w 2004 roku. Obronił pracę doktorską w roku 2005. Zainteresowania naukowe
obejmują przede wszystkim tematykę związaną z teorią sportu i teorią oraz metodyką treningu,
fizjologią wysiłku, oraz wykorzystaniem metod fizjoterapeutycznych w sporcie. Jest autorem i
współautorem ponad 50 prac opublikowanych w czasopismach i monografiach naukowych. Odbył
staże naukowe m.in. w: Uniwersytecie w Liverpool, Uniwersytecie Semmelweisa w Budapeszcie czy
Akademii FC Barcelona, z którą podjęta regularna współpraca zaowocowała wspólnym projektem
dotyczącym zastosowania systemu WIMU w Węgierskim Związku koszykówki. Uczestnik ponad 30
konferencji naukowych i metodyczno-naukowych, od 2003 roku współpracuje z Akademią Trenerską
Instytut Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Od 2005 do 2023 roku przebywał na stałe na
Węgrzech. Jako wykładowca na Uniwersytecie Semmelweisa i Uniwersytecie Nauk o Sporcie w
Budapeszcie pracował przy projektach naukowych zarówno w zakresie nauk o sporcie jak i
fizjoterapii. Współautor książki „Kompleksowe Zwiększanie Siły Mięśniowej Sportowców”). Recenzent
wielu czasopism naukowych o zasięgu międzynarodowym. Wykładowca na kursach i szkoleniach dla
polskich związków sportowych. Przez ponad 20 lat trener przygotowania motorycznego i
fizjoterapeuta współpracujący z wieloma kadrami narodowymi, klubami sportowymi i zawodnikami
wysokiego wyczynu. Jako trener uczestnik mistrzostw Europy i Świata. Autor nowatorskiego
programu monitorowania i wszechstronnego przygotowania fizycznego dla Węgierskiego Związku
Koszykówki. Aktualnie trener przygotowania motorycznego w Polskim Związku Pływackim.

Sonia Bochyńska-Knapik

Założycielka jednej z największych szkół pływania w Warszawie – Academy of Hasten. Uczymy obecnie ponad 2000 małych i dużych pływaków w 14 lokalizacjach pod okiem 35trenerów.

Właścicielka systemu do zarządzania Luppo System, stworzonego zgodnie z najnowszymi trendami rynkowymi, by optymalizować i automatyzować działania. Zaczęliśmy od naszych potrzeb i testowaliśmy go przez 4 lata. Od roku dostępny również dla innych podmiotów zajęć pozalekcyjnych.

Założycielka kanału na YouTubie Pływacki Biznes, gdzie podczas rozmów z ekspertami z branży sportowej i biznesowej motywuje i inspiruje do udoskonalenia swoich działań w organizacjach sportowych i nie tylko.

Multimedalistka Mistrzostw Polski Juniorów, Seniorów i Mastersów. Reprezentantka Polski w pływaniu na arenie międzynarodowej przez 10 lat. Rekordzistka Polski.

Andrzej Skorykow

Zawodnik, trener, podcaster. Wielokrotny Mistrz i Rekordzista Polski Juniorów w stylu grzbietowym i motylkowym. Wicemistrz Europy w stylu motylkowym w kategorii +40 lat. Rekordzista Europy w sztafecie 4×100 dowolnym. Organizator największych w Polsce zawodów Open Water. Twórca Warsaw Master Team – największego klubu pływackiego Masters w Polsce.

Robert Brus

Trener klasy mistrzowskiej.
W latach 1977-1988 zawodnik MKS Jordan Kraków i SMS Kraków. Wielokrotny medalista
Mistrzostw Polski w stylu grzbietowym. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego
w Krakowie.
Od 1991-2007 roku trener pływania w MKS Jordan Kraków. Od 2007 trener w Zespole Szkół
Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, a od 2014 roku trener koordynator w ZSOMS Kraków.
W latach 2019-2021 Trener Główny Kadry Narodowej, Trener Główny pływania na
Igrzyskach Olimpijskich w Tokyo. Wielokrotnie powoływany na funkcję trenera Kadry
Narodowej Juniorów podczas Mistrzostw Europy Juniorów i EYOF. W gronie jego
podopiecznych: medaliści Mistrzostw Europy Juniorów, EYOF, rekordziści kraju oraz
medaliści Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.
Od 2004 roku Wice Prezes ds. szkoleniowych i organizacyjnych w Małopolskim Okręgowym
Związku Pływackim.

Beata Mieńkowska

Psycholog Sportu Klasy Mistrzowskiej, terapeuta, praktyk Trauma Realising Exercises certyfikowany nauczyciel Reiss Motivation Profile.

Towarzyszyła polskim Olimpijczykom na Igrzyskach w Barcelonie 1992, Atenach 2004, Pekinie 2008.

Współpracowała z wieloma Związkami Sportowymi, między innymi z Polskim Związkiem Pływackim 

Łukasz Drynkowski

trener pływania klasy mistrzowskiej. Absolwent AWF w Warszawie.
Od 2009 roku Słuchacz Akademii Trenerskiej. Coach Developer – certyfikat Internatinal
Council for Coaching Excellence. Trener w klubach; Polonez Wyszków, Polonia Warszawa,
obecnie UKS G-8 Bielany (koordynator sekcji)oraz KU AZS UW. Od 2018 roku pracuje w
Fundacji Pływanie Polski.
Zainteresowania zawodowe dotyczą zagadnień związanych z techniką pływania za
szczególnym uwzględnieniem praktycznych zastosowań niespecyficznych metod i form w
treningu. Jest autorem i współautorem ponad 50 publikacji w magazynie „Pływania”. Dwa
artykuły ukazały się w angielskojęzycznym magazynie pływackim LEN. Twórca dziennika
treningowego dla zawodników. Współtwórca popularnych ogólnopolskich zgrupowań
pływackich – Klinika Pływania, na których dokonał ponad 1000 analiz techniki we wszystkich
stylach wśród dzieci ze wszystkich kategorii wiekowych. Jest członkiem zespołu trenerskiego
w projekcie edukacyjnym SWIM 2024 oraz ORP. Jego wychowankowie zdobyli ponad 400
medali mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach, ustanawiając dziesiątki rekordów Polski
w konkurencjach indywidualnych i sztafetach. Zainteresowania pozazawodowe; sztuka,
literatura, architektura, projektowanie graficzne.

Paweł Wołkow

Krzysztof Usielski

sekretarz generalny (1984-1992)
i prezes (1992-2012) Polskiego Związku Pływackiego; członek prezydium
Polskiego Komitetu Olimpijskiego przez dwie kadencje, a także sztabów
olimpijskich Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008.
Ukończył niezwykle usportowioną szkołę średnią, jedną z najstarszych w
Warszawie – VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, a następnie
Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1973 pracował w instytucjach
związanych ze sportem: Pol-Inter Sport, COS (od 1980 jako naczelnik Wydziału
Sportu) i od 1984 w PZP. Po przejściu na emeryturę pracuje nadal w biurze
Polskiego Związku Pływackiego.

Moderatorzy:

Maciej Bonecki

Szymon Gagatek

Tomasz Pąchalski

Bartosz Kizierowski